Угостителите на пpoтест: На улица секој ден се додека не им се усвојат барањата

Поврзано

Гoлем протест пред Влада: Извисените угостителите и индустријата за организирани настани бараат Власта да најде решение

Угостителите и индустријата за организирање на свадби утре повторно излегуваат на протест. Локацијата е пред Влада, часот 15:00. Бараат...

Повторно пockaпуваат Бензините од полноќ

Регулаторна комисијата за енергетика донесе одлука за новата цена на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Трета недела...

Hoви цeни нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтните деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката...
- Advertisement -

Иницијативниот одбор за протест на рестораните кои работат организирани прослави, заедно со ноќните клубови, музичарите и фото студијата, ќе протестираат се додека не се усвојат нивните барања.

Владата до сега немаше слух за нив, па затоа протестите од среда, покрај во Скопје, ќе бидат и во другите градови.

Велат дека мора да се најде начин на функционирање на сите економски субјекти, за да не згаснат илјадници работни места.

-Ние не работиме затоа што Владата ни има дадено забрана за вршење на нашата примарна дејност и поради тоа треба да ни помогне финансиски да ја надминеме пандемијата се до моментот додека повторно не почнеме со работа. Будно ја следиме епидемиолошката состојба во државата и сме свесни за моменталната состојба, па поради тоа во првата фаза бараме да ни се дозволи да можеме да работиме под истите услови и протоколи, како и скратеното работно време како што работат сите останати а ла карт објекти. Овие барања се од суштинско значење за нашиот опстанок имајќи го во предвид нашиот сезонски карактер на нашата дејност, рече Марија Синадиновска Арсовска и додаде:

„Нашите барања до сега не се усвоени, излеговме на протест во петокот и денеска сме на протест овде и ќе одржуваме протести од среда па натака секој работен ден во Скопје, но и во други градови се додека не се усвојат сите наши барања во целост“.

Latest News

Цуцуловски: Наместо да мaнипулираат со бројки, Филипче и Заев да набават вакцини за секој еден граѓанин

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски, кој...

More Articles Like This