November 28, 2020, 11:41 am

Ужac во Германија, доктор им давал cмpтонocни инekции на бoлнитe со тeшka форма на ковид-19

Поврзано

Oфициjaлнo: Британските влacти пoбapaa пpoцeнкa нa oкcфopдcкaтa вakцинa

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да...

Ckaндaл вo Романија: Дoктop и cecтpa вoдeлe љyбoв вo Koвид бoлницa

Романската јавност била шокирана откако дознала дека лекарот и медицинската сестра, вработени во болницата за ковид, воделе љубов во...

Во Германија peкopдeн бpoј нa пoчинaти oд Koвид-19 зa 24 чaca

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи...
- Advertisement -

Германската полиција соопшти дека отворила истрага за убиство против доктор од градот Есен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија властите.

Лекарот (44), кој работел во Универзитетската болница во Есен од февруари, е осомничен за убиство на двајца мажи, на возраст од 47 и 50 години, кои биле на интензивна нега и биле заразени со коронавирус и имале потешка форма.

Тамошната полиција вели дека лекарот признал едно од убиствата, велејќи дека сакал да ги поштеди пациентот и неговите роднини од понатамошно страдање.

Билд известува дека лекарот ги информирал семејствата на пациентите пред да им даде смртоносна инјекција.

Пациентите во Германија можат да побараат помош за ставање крај на сопствениот живот врз основа на пресудата донесена минатата година, но сè уште е нејасно дали тоа се случило во овој случај.

Болницата во Есен соопшти дека лекарот бил суспендиран и бил испрашуван од полицијата.

Latest News

Оставка на Заев, слобода на народот: Пpoтecтот почнува во 12:30 часот од две места, завршува пред Влада

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните денес на сенароден протест, со почеток во 12:30 часот кој ќе заврши пред Владата на...

(Фото) Bлaдaтa штo ja тpгнa oгpaдaтa, ceгa пocтaвyвa нoвa: Уштe oд yтpoвo пoлициja зa нajaвeниoт гpaѓaнcки пpoтecт

Уште од рано утрово се местат полициските огради пред зградата на Владата пред најавениот денешен протест. На „Илинденска“ може да се забележат голем број...

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

More Articles Like This