Ужac во Германија, доктор им давал cмpтонocни инekции на бoлнитe со тeшka форма на ковид-19

Поврзано

Италија гo kaзни Гугл co нaд 100 милиoни eвpa – eвe кoja e пpичинaтa

Италија ќе го казни Гугл со повеќе од 100 милиони евра поради злоупотреба на доминантната позиција, соопшти денеска телото...

За прв пат жена застана на чело на тајната служба во Италија

Италијанскиот премиер Марио Драги ја назначи дипломатката од кариера Елизабета Белони на чело на тајната служба, со што таа...

Шпанија најави отворање за туристите од земји надвор од ЕУ

Патниците надвор од Европската Унија ќе може рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам,...
- Advertisement -

Германската полиција соопшти дека отворила истрага за убиство против доктор од градот Есен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија властите.

Лекарот (44), кој работел во Универзитетската болница во Есен од февруари, е осомничен за убиство на двајца мажи, на возраст од 47 и 50 години, кои биле на интензивна нега и биле заразени со коронавирус и имале потешка форма.

Тамошната полиција вели дека лекарот признал едно од убиствата, велејќи дека сакал да ги поштеди пациентот и неговите роднини од понатамошно страдање.

Билд известува дека лекарот ги информирал семејствата на пациентите пред да им даде смртоносна инјекција.

Пациентите во Германија можат да побараат помош за ставање крај на сопствениот живот врз основа на пресудата донесена минатата година, но сè уште е нејасно дали тоа се случило во овој случај.

Болницата во Есен соопшти дека лекарот бил суспендиран и бил испрашуван од полицијата.

Latest News

И претседателот Стево Пендаровски се фотографирал со Камбер Идризи

И претседателот Стево Пендаровски, помеѓу останатите политичари од владејачката партија, се фотографирал со вчера убиениот Камбер Идризи, кој беше...

More Articles Like This