August 14, 2020, 7:06 pm

УКИМ: Инаугурација на новиот ректор на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

Поврзано

Нов предлог на Комисијата: До трето одделение во училиште, останатите онлајн

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова, според инфорамциите на Сител...

Jас сум наставник, но пред сè сум мајка и не сакам да се коцkaм со живoтите на члeновите на моето семејство

Отворањето на училиштата и градинките во услови на пандемија предизвика многу спротиставени мислења, и на родителите и на наставниците,...

Неизвесен 1.септември: Ќе седнат ли децата во училишните клупи?

Дали учениците ќе седнат во школските клупи од 1.септември? Ова е прашањето што уште од сега ги мачи најголемиот...
- Advertisement -

Професор доктор Никола Јанкуловски, официјално стапи на фунцијата ректор на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Со потпишување свечена изјава, ден пред почетокот на новата академска 2016/2017 година, најголемиот и најстариот универзитет во државата го доби својот 23 ректор.

27045e75b49a9c6f35b49433ac466c72_xl

На оваа позиција, Јанкуловски беше избран во јуни годинава, наследувајќи ја од досегашниот ректор Велимир Стојковски кој беше ректор во изминативе 8 години.

Јанкуловски, преземајќи ја должноста ректор на УКИМ, вели дека е свесен оти со добивањето мандат има голема одговорност не само за одржување на автономноста на универзитетот и нејзиното унапредување, туку и кон студентите и општеството во целина. Универзитетот Св. Кирил и Методиј има големо влијание врз развојот на целата држава – истана тој во своето прво обраќање до јавноста по преземањето на функцијата.

Јанкуловски потпиша свечена изјава, заедно со четворицата нови проректори: за настава – Вуиса Живковиќ, за меѓународна соработка Гордана Јосифова-Неделковска, за финансии, инвестиции и развој – Билјана Ангелова и за наука – Владимир Петрушевски.

Досегашниот ректор, Велимир Стојковски пред свеченото примопредавање на должноста информираше за најзначајните остварувања на УКИМ во изминатите осум години додека тој го предводеше универзитетот.

Никола Јанкуловски, кој во наредните четири години ќе раководи со Скопскиот универзитет, беше декан на Медицинскиот факултет до изборот за ректор на 27 јуни годинава. Тој е абдоминален хирург и на факултетот го предаваше предметот Хирургија.

Јанкуловски е поранешен директор на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија. Добитеник е на наградите Свети Климент Охридски од областа на здравството и 11 октомври.

Latest News

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...

Костов: Заев велеше албанските гласови не вредат, ДУИ мора да оди во опозиција, ДУИ е kpиминогeна пaртија време е да ја нaпyшти власта

Аналитичарот Сотир Костов, во вечерашната „Само вистина“ во Канал 5 телевизија иcтакна дека реториката на Заев пред изборите беше дека албанските гласови не вредат,...

СДСМ дeмaнитpa: Не е точно дека е договорен ротациски премиер, ниту поделби на ресори

СДСМ во целост ја дeмантира објавената нeточна вест од страна на Канал 5 телевизија со наслов: Договорен премиер по принципот три години Заев, една...

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои и Скопје пpoтестираат против поскапувањето...

More Articles Like This