October 27, 2021, 8:22 pm

Украина е koлатeрална штeтa: За Американците вистинската цел е дoминација во Црното море

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Украина е само потрошен материјал, koj на Американците им даде можност да ги испраќаат своите бродови на Црното Море и да создадат тензија, велат руски експерти, додавајќи дека американските бродови не претставуваат никаква егзистенцијална закана за Русија.

Пред неколку дена, во согласност со Конвенцијата во Монтре, Турција ги извести сите потписнички дека американските воени бродови ќе поминат од Средоземното кон Црното Море во средината на април. Медиумите објавија дека тие биле уништувачи. Москва ги предупредува САД дека е подобро да се држат настрана од Русија и Крим, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, додавајќи дека ризикот од инцидент е голем.

Американците одржуваат тензии во Црното Море
Воениот експерт Иван Коновалов вели дека непрекинато присуство на бродови на САД и на НАТО во Црното Море е политика на Соединетите држави и нивните сојузници кон регионот на Црното Море, која тие ја следат во последните седум години.

„Нивните воени бродови не можат трајно да бидат со седиште во Црното Море, бидејќи според договорот од Монтре, само воените бродови на црноморските држави можат да бидат трајно во Црното Море. Соодветно на тоа, американските, а понекогаш и француските и британските бродови влегуваат во Црното Море на одреден временски период по принципот на ротација, односно се вртат наизменично. Ова се случува континуирано. Згора на тоа, разурнувачот со ракетни водичи „Доналд Кук“ многу често се наоѓа во Црното Море. „Едно време, рускиот Су-24 го исплаши неговиот екипаж, леташе ниско над разурнувачот и ги затвори сите негови електронски системи“, вели Коновалов.
Според Коновалов, непрекинатиот престој на бродовите на Соединетите држави и на НАТО во Црното Море е задача што тие ја исполнуваат со цел да ги одржат тензиите во овој регион. Тој додава дека присуството на Американците во Црното Море е, се разбира, условено пред се од украинската ситуација.

„Киев постојано бара поддршка од Западот и на овој начин ја доби. Соединетите држави и ‘ставија до знаење на Украина дека е мал, но секако и американски сојузник. Сепак, Американците ја користат оваа можност да ја задржат Русија под напнатост. Потребно им е. Додека Украина е само потрошен материјал во овој поглед. „Таа постави преседан благодарение на што на Американците им беше дадена можност да ги испраќаат своите бродови до Црното Море“, истакна Коновалов.

Соединетите држави нема да водат војна за Украина
Рускиот воен аналитичар Константин Блохин коментира дека двата американски брода сигурно не претставуваат никаква сериозна и егзистенцијална закана за Русија, бидејќи тие се во малцинство.

„Јасно е дека самиот факт на испраќање бродови на Црното Море е демонстрација на евроатлантска солидарност и поддршка на Украина, односно САД се обидуваат да и помогнат на Украина не само со зборови, туку и со дела. Ова е чисто симболична помош и дека Американците нема да се борат за Украина. Американски експерти велат дека Соединетите држави треба да избегнуваат директен воен конфликт со Русија, бидејќи тоа може да доведе до непредвидливи резултати. Но, се разбира, тие ќе се обидат да и обезбедат финансиска помош, како и воено-политичка помош“, истакна Блохин.
Политичарите како, на пример, Викторија Нуланд, Бајден и Блинкен се јастреби кои ќе се обидат да ја пружат оваа помош, вели Блохин, објаснувајќи дека Бајден е познат по тоа што го критикува Бил Клинтон за двоумењата во врска со нападот на НАТО врз Југославија.

„Од друга страна, Украина ќе им ласка на САД во очекување на нова финансиска помош. Сепак, мислам дека Зеленски ризикува да падне во истата стапица во која падна Михаил Саакашвили во 2008 година. Тој исто така сметаше дека Западот, односно Соединетите држави, ќе му помогнат сто проценти во воената конфронтација со Русија. Но, тие не му помогнаа. Така Зеленски може да се заплетка во оваа ситуација“, заклучи Блохин.

Latest News

Мицкоски: Народот живее лошо, и бара промени

„Граѓаните сакаат да видат едноставно надеж, сакаат да видат план за како понатаму. А, не да се враќаме назад....

More Articles Like This