November 30, 2021, 6:39 am

Украина фpла неискористени вakцини бидејќи голем дел од населението не сака да се вакцнира

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Украина фрлени се неискористени вакцини против Ковид-19 откако лекарите што требало да се вакцинираат не се појавиле во договорените термини.

Во Украина денеска почна имунизацијата на населението откако првата пратка од 500.000 дози вакцини од АстраЗенека минатата недела пристигна во земјата. Приоритетни за вакцинација се медицинскиот персонал.

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов изјави дека Владата работи на тоа да се спречи фрлање на вакцините, додавајќи оти тоа се случува и во другите земји.

Вакцините се фрлени откако не се искористени бидејќи кога ќе се отворат употребливи се во следните два до три часа.
Во Украина, со 41-милионско населени, 47 проценти од граѓаните изјавиле дека не сакаат да се вакцинираат.

Latest News

САД распоредува вoeни сили низ целиот свет за ограничување на руската и кинеската агpecија

Министерството за одбрана на САД ја заврши ревизијата на глобалното распоредување на вооружените сили на САД, која започна во...

More Articles Like This