Украина фpла неискористени вakцини бидејќи голем дел од населението не сака да се вакцнира

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...
- Advertisement -

Во Украина фрлени се неискористени вакцини против Ковид-19 откако лекарите што требало да се вакцинираат не се појавиле во договорените термини.

Во Украина денеска почна имунизацијата на населението откако првата пратка од 500.000 дози вакцини од АстраЗенека минатата недела пристигна во земјата. Приоритетни за вакцинација се медицинскиот персонал.

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов изјави дека Владата работи на тоа да се спречи фрлање на вакцините, додавајќи оти тоа се случува и во другите земји.

Вакцините се фрлени откако не се искористени бидејќи кога ќе се отворат употребливи се во следните два до три часа.
Во Украина, со 41-милионско населени, 47 проценти од граѓаните изјавиле дека не сакаат да се вакцинираат.

Latest News

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

More Articles Like This