Украинската apмиja го гpaнaтиpaше Доњецк

Поврзано

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...

Haпaд врз еден е нaпaд врз сите: Чешка бара солидарност, сите европски членkи да иcтeраат по еден руски дипломат

Поаѓајќи од принципот „напад врз една земја на Европската унија е напад врз сите“, премиерот на Чешката Република Андреј...

(Видео) Во живо: Голем пpoтecт пpoтив полициската бpyтaлнocт во Берлин

Во Берлин се одржува протест против полицискиот „расизам“ и наводна десничарска инфилтрација во германските агенции за спроведување на законот. Протестот...
- Advertisement -

Украинската армија ги гранатираше предградијата на Доњецк, изјави претставникот на самопрогласената Народна Република Донецк во Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот на прекин на огнот.

Тој рече дека во гранатирањето се оштетени шест куќи и далекувод во Старомихајловска, пренесува РИА Новости. Според првичните податоци, никој не е повреден.

Доњецката и Луганската народна република прогласија независност по пучот во Украина во февруари 2014 година. Во 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Доњецк и Луганск, бидејќи не ги признаваат и сметаат дека тие територии се окупирани.

Конфликтот во Донбас е регулиран со договорите од Минск од 2015 година, според кои страните се обврзаа да го запрат гранатирањето и да го повлечат тешкото оружје од линијата за раздвојување.

Договорите од Минск предвидуваат и уставни реформи во Украина, чии клучни елементи треба да бидат децентрализацијата и усвојување на закон за посебен статус на одредени делови на регионите Доњецк и Луганск, пренесува Танјуг.

Latest News

Kopoнaтa pyши нecлaвни peкopди во Индија: Haд 4 илјади лицa пoчинaa, peгиcтpиpaни пoвeќe oд 400 илјади нoвoзapaзeни..

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе, а државата регистираше над 400 илјади новозаразени од ковид-19, покажуваат официјалните...

More Articles Like This