September 27, 2021, 12:15 pm

Укpaински политичар: Ќе нè пoдeлaт, како што напpaвија со Југославија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во иднина на Украина може да ѝ се случи судбината на Југославија и да биде поделена на четири дела, изјави украинскиот политичар Евгеније Мураев за украинскки медиуми.

Според него, западните земји, како Полска, Унгарија и Романија, имаат свои цели, инвестираат пари во пограничните области и активно им ги даваат своите пасоши на Украинците.

„Ние не сме економски независни, не можеме да се издржуваме, немаме ветувачка иднина, живееме на кредит“, рече Мураев.

Тој го критикуваше претседателот Владимир Зеленски за неговите зборови дека СССР бил агресор посочувајќи дека, според таа логика, треба да се вратат пет области што Европа ѝ ги даде на Украина.

Претходно, поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили зборуваше за можно распаѓање на Украина. Според неговите изјави пренесени од агенциите, државата е пред пропаст поради зголемувањето на централизацијата.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Вpaбoтeн вo МBP, и пopaнeшeн гpaдoнaчaлник нa Петровец од СДСМ cи гo пpoбoдeл cинoт двa пaти co нoж – oвa ce дeтaлитe

Вчера по кратка расправија во село Ржаничино, Звонко Цветковски (53), вработен во Бирото за јавна безбедност во МВР и...

More Articles Like This