УМЕТНИЦИТЕ БАРААТ ОСТАВКА ОД АДЕМИ: Ако тој сам не понесе одговорност, оној кој го назначи да го разреши

Поврзано

Ахмети: Заев ми се јавува после секоја изјава да ми се извини

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Зоран Заев, после секоја изјава против ДУИ, му се јавува да му...

СДСМ и нивниот kpиминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од...

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветува дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата...

Режисерката Зоја Бузалковска во своето гостување на Топ Тема посочи дека со оглед на големиот број скандали кој го тресат министерството за култура, министерот Асаф Адеми досега требаше да си поднесе оставка. Ако тој не ја превзема сам одговорност, тогаш оној кој што го поставува треба самиот да му ја врачи оставката, додава таа. Претходно театарскиот режисер Зоја Бузалковска поднесе оставка од советот за култура поради годишната програма на министерството за култура. Во писмото кое го испрати до премиерот Зоран Заев, Бузакловска истакна дека министерот не смее да избира и да поставува директори на институциите од културата, бидејќи тоа во изминативе речиси две децении се прави по партиски клуч.

-Мислам дека ако толку скандали се случат во вашиот ресор, она што прво треба да го направите е да си поднесете оставка или барем да земете комплетна одговорност на себе си. Во случај кога тоа не го прави министерот од ресорното министерство тогаш мислам дека се знае кој би требало да го повлече тој потег, односно оној кој што го назначува. Не се работи за едно, две или три незадоволства, јас нели тргнав од личното незадоволство и бев фрапирана навистина мислев дека се работи за грешка, за формалност. Бев фрапирана кога од сите страни рипнаа да речам дејците, уметниците од културата, институциите со разни типови на незадоволство. Почнувајќи од тоа кој проекти се одобрени , а кој не се, продолжувајќи со распределбата на буџетските средства во смисла на тоа дека постојат преценети институции, виза-ви потценети институции во финансиска смисла на зборот. Постојан преценети проекти, виза-ви потценети проекти во смисла на учинок во претходната или претходните години. Бидејќи мислам дека тоа е многу важно, вели Бузалковска.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести