August 13, 2020, 10:42 am

УНГАРИЈА: Орбан доживотно ќе ги ослободи од данок на приход жените кои ќе родат четврто дете!

Поврзано

Eуролинк осигурување нема никаква поврзаност со Еуростандард банка

Во врска со тековните случувања поврзани со Еуростандард банка, а со цел правилно информирање на нашите клиенти и соработници,...

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридски рамковен договор

Пред деветнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во...

Во 12 часот, Пендаровски ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го довери мандатот за составување нова влада на лидерот на...
- Advertisement -

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјавил вчера дека неговата Влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и олеснувања за семејствата со повеќе деца, вклучувајќи го тука и доживотното изземање од плаќање данок на приход.

Во говорот за состојбата на нацијата, Орбан истакна дека целосно ослободување од данок на приход ќе има за жени кои ќе родат најмалку четири деца.

Овие мерки треба да ги поттикнат жените да раѓаат повеќе деца и така да се стопира или намали падот на бројот на жители на Унгарија, проблем со кој драматично се соочваат и дрги држави од Источна Европа, како Бугарија, но и Македонија во која Владата на Заев ги укина стимулативните мерки во оваа насока воведени од Владата на Груевски.

Според Орбан, ова е одговор на Унгарија на негативните демографски трендови, а не на имиграцијата.

Орбан инаку, често истакнува дека лидерите на ЕУ сакаат да ја преплават Европа со мигранти од други континенти.

Latest News

Coобpaќaјнa нeзгoдa на пaтoт Градско-Прилеп, пoвpeдeнo eднo лицe

На 12.08.2020 во 20.45 часот било пријавено дека на патот Градско – Прилеп, кај с.Раец, се случила сообраќајна незгода...

Eуролинк осигурување нема никаква поврзаност со Еуростандард банка

Во врска со тековните случувања поврзани со Еуростандард банка, а со цел правилно информирање на нашите клиенти и соработници, Еуролинк осигурување потврдува дека нема...

Куновска збyнeтa: Заев се oткaжaл од патни трошоци, па пратеник ли ќе биде?

Софија Куновска, актерка и пoранешнa функционерка на СДСМ на Фејсбук иронизира по најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека се откажал од...

Уaпceни двe лицa, пoлициjaтa кaj нив пpoнaшлa мapихyaнa

На 12.08.2020 во 21.40 часот, полициски службеници од СВР Скопје на кеј „Димитар Влахов“ ги лишиле од слобода Ф.С.(26) од с.Желино и Н.А.(22) од...

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридски рамковен договор

Пред деветнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...

More Articles Like This