УНГАРСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ПРАВДА ДО ДЕСКОСКА: Листовите со кои се бара екстрадиција, да си ги чувате – екстрадиција нема да има

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Откако вчера унгарските власти одлучија позитивно по барањето за доделување политички азил поради политички прогон на поранешниот премиер, Груевски, денес сите шпекулации стави министерот за правда.


Имено унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, откако ја ислуша изјавата на неговата македонска колешка, угледна професорка во фелата но нејасен политичар, Рената Дескоска, изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како бегалец и потоа да ја напушти Унгарија.

Министерот тврди дека Унгарија не може да го екстрадира Груевски во Македонија бидејќи тој добил азил врз основа на неговите укажувања дека против него се водат фабрикувани судски постапки.

Според меѓународните конвенции на кои се повикува Дескоска во оваа фаза естрадикција не е можна. Поранешниот премиер ќе добие комплетни документи како привремен државјанин на Унгарија и се додека е на територија на таа држава, тој е слободен човек.

Министерот Трочањи додаде дека не го прочитал објаснувањето за азилот на Груевски, но дека истовремено не е изненаден што му е одобрен азил бидејќи, како што вели, ако поранешен премиер е во затвор, тоа може да биде тешка ситуација за него.

Со ова се потврдија информациите на Магазин дека Дескоска се усрами со преводот од над 800 страни барање за естрадикција кои сеуште не стигнале во Унгарија.

 

Magazin

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This