УНГАРЦИТЕ ПОВТОРНО СО ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА: Вархељи најавува дека Македонија ќе добие датум за преговори пред Самитот на ЕУ во Загреб

  • December 4, 2019

Позитивна одлука за почеток на преговорите за Македонија и Албанија пред самитот на ЕУ во Загреб, бара еврокомесарот за проширување Оливер Вархељи Тој порача дека новата европската комисија останува посветена на процесот на проширување.

Вархељи истакна дека Македонија ги исполнило сето она што ЕУ го побарала од неа.

Унгарскиот еврокомесар најави дека Европската комисија на почетокот на наредната година ке излезе со предлогот за новиот пристап на проширување. . Вархељи очекува процесот на интеграција во иднина да стане подинамичен, а не да се одвива само преку отворање и затворање поглавја. Според него проширувањето треба да се одвива паралелно со внатрешната трансформација на Унијата.

Претходно «
Следно »