УПАД ВО ДБКИ, ДИРЕКТОРОТ НА ПРОШЕТКА НИЗ ЕВРОПА: Меѓу-коалициска пpecмeткa можен мотив за инцидентот во ДБКИ!

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(Видео) ЗАСТРАШУВАЧКА СНИМКА: Повици за Џиxад кај велешката Црна џамија

Група верници од исламска вероисповед пpoтестираше пред велешката Црна џамија, против, како што велат, навредите упатени кон Алах, искажани...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ТАСЕВСКИ: „Директоре“, се срамите ли од пpитисoкот го вршевте на луѓе на кои не можевте да им најдете дамка во работењето

„Господине" Тасевски, во историјата на МВР, досега единствен директор на БЈБ кој не излегол јавно да проговори за работењето...

По дополнителните истражувања кои ги направи нашата редакција во однос на безбедносниот инцидент во просториите на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, се појавија некои нови моменти кои фрлаат светло на мотивите кои може да стојат позади овој инцидент.

Имено, дознавме дека во периодот додека се случува овој инцидент, директорот на ДБКИ е на службен пат надвор од државата, најпрво во Брисел со една своја многу блиска колешка, а потоа заминува директно во Подгорица на „службен“ викенд.

Бидејќи тој е отсутен од државата околу пет дена, токму во ноќта пред неговото враќање се случува безбедносниот инцидент во ДБКИ. Дали некој ја планирал оваа операција зад неговиот грб и каква порака сака да му испрати со ова?

Директорот на ДБКИ Стојан Славески доаѓа од редовите на ЛДП, чијшто лидер Горан Милески, во последниов период постојано ги критикува постапките на коалициониот партнер Заев и неговата Влада.

Дали со оваа операција СДСМ јасно му става на знаење на Милевски да намали со критиките, притоа индиректно праќајки му порака преку неговите функционери, дека многу лесно може да ги дискредитира и да ги отстрани од функциите?

Од извори во ЛДП дознавме дека и министерката Шеќеринска, која важи за многу блиска до Славески, исто така имала одредени забелешки за квалитетот на работата на Славески, имајќи ги во предвид неколкуте негови киксови во последниот период, од кои најзабележителни се вработувањето лица во ДБКИ без безбедносен сертификат, за што имаше забелешки и од НАТО партнерите, како и неговото луксузирање со набавката на скап службен џип за негова лична комоција.

Индикативно е што со измените на Законот за класифицирани информации, за првпат во систематизацијата на ДБКИ се воведува место заменик директор, што значи дека или актуелната влада нема доверба во коалициониот партнер ЛДП, и нејзиниот кадар Славески, па потребно е некој да го контролира, или подготвува негова замена и коалициска ротација на тоа функционерско место.

Актуелно

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче, место да ја рабори работата...

Повеќе вести