Уредете го сами сопствениот двор или градина

Поврзано

(Видео) Myвa нe гo пoлaзи: Ha oнлajн ceдницa вo кpeвeт, co мyзикa и eлeктpoнcкa цигapa

Членот на естонската опозициска партија „Татковина“ и европарламентарец, Тармо Круусимае присуствувал онлајн на седницата на Естонскиот парламент. Бидејќи Тармо работел...

(Видео) Прекрасна глетка: Мечките на Бистра се разбудија од зимскиот сон

Мечките очигледно се разбудија од зимскиот сон и се во потрага по храна на брегот на реката Радика. Снимката што...

Која баба ви го обележала вашето детство, ако е бабата по мајка тогаш има и причина зад тоа

Освен љубовта и вниманието, постојат уште неколку посебни врски помеѓу внучето и бабата. Ако сте имале доволно среќа да...
- Advertisement -

Недела, сонце, пријатна температура нетипична за овој период од годината. Доколку имате сопствен двор, доколку уживате во декорирање и уредување и доколку сте љубител на цвеќиња тогаш ви претставуваме неколку одлични идеи за декорирање на вашиот двор, одлично ќе му прилегаат, не претставуваат скапа инвестиција и воедно ќе обезбедат активно да се вклучите и да уживате во крајниот резултат. Верувајте тоа ќе го забележат и соседите, и сите гости кои ќе Ве посетат.

Еве неколку одлични идеи за уредување во стилот “Направи Сам” кои бараат неколку ресурси вклучувајќи го и вашето слободно време, инспирација и креативност.

Саксија за цвеќе – камења, песок, жица, растенија

Езерце – Потребни ресурси: тракторска гума, дебел повеќеслоен најлон, камења и прскалка.

Рачно направено поплочување на двор – Калапот можете да го направите во пластичарска работилница или пак да го изработите со метални цевки кои ќе ги споите со ссоодветен материјал. Плоќчките се прават со вода, цемент и каменчиња со средна големина и песок. Битно е подот каде што ќе се ставаат плочките да е добро тампониран со поситни камења со цел да се направи стабилна подлога за газење која воедно би спречила и кршење на плочките. Плочките правете ги една по една и додека сеуште не се досушиле во калапот поставете ги врз патеката. За да направите поголем број на плочки потребни се повеќе калапи нормално.На крај краевите од двете страни на пличките регурлирајте ги со правење на цементи лајсни кои ќе обезбедат стабилност на плочките.

Latest News

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

More Articles Like This