December 4, 2021, 6:13 pm

Уставниот суд пpeceче: Шпанија ќе им ги враќа парите на сите кои биле kaзнети поради ковид-мерките

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Државата се одлучила на овој потег откако Уставниот суд на почетокот на оваа година пресуди дека првата вонредна состојба, која Шпанија ја прогласи минатата година од 14 март до 21 јуни, во која сите граѓани, освен оние кои се вработени на итни работни места, мораа да останат во куќите е неуставна, пренесува АП.

Полицијата во тој период казнила граѓани кои ја прекршиле наредбата да останат дома, како и други мерки со 1,1 милион евра, иако не биле веднаш наплатени сите казни.

Во Шпанија, од почетокот на пандемијата се пријавени речиси пет милиони случаи на инфекција, при што умреле најмалку 87.000 луѓе.

Досега 78 отсто од оние кои можат да ја примат вакцината се целосно вакцинирани во таа земја, потсетува АП.

Latest News

(Видео) Hемири во Виена: Над 10 000 демонстpaнти се cyдрија со полицијата која со кучиња ја рacтеруваше толпата

Во центарот на Виена се одржуваат бројни протести на противниците на мерките за корона и задолжителната вакцинација, поради што...

More Articles Like This