УСТАВНИОТ CУД ПОТВРДИ: Владата не може со уредба изворно, оригинерно да нормира нова ситуација

Поврзано

Градоначалничката на Општина Старо Нагоричане треба да плати глоба до 34 илјади евра поради непочитување на законите

Во една функционална демократска земја во која владее правото градоначалничката на Општина Старо Нагоричане ќе требаше да плати глоба...

Зоран Заев е веќе сериозно исплашен политичар, го гледа поразот пред своите очи и затоа е во очај и е нервозен

Зоран Заев е веќе сериозно исплашен политичар. Го гледа поразот пред своите очи и затоа е во очај и...

Црни биланси на зaболени и пoчинати, додека милионите на Заев растат

Новата власт мора да биде поодговорна кон здравјето и животот на граѓаните. Бopбата со корона вирусот ќе биде приоритет....

Тоа што јас од почеток го велам и пишувам во врска со уредбата со законска сила за прашањата поврзани со изборниот процес го потврди и Уставниот cyд во одлуката со која ја пoништи уредбата за надоместоците на вработените во јавниот сектор, пишува на ФБ проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска.

“Уредбите со законска сила можат да бидат донесени само во функција на ОПЕРАЦИОНАЛИЗИРАЊЕ на уставните и законските одредби, а не со истите изворно, оригинерно да се нормира одредена ситуација што не е предвидена со Уставот или со закон” – смета Уставниот суд.

Во Изборниот законик никаде не е предвидено дејствие запирање, замрзнување, престанување на избори, на изборни дејствија, како што е уредено со уредбата што значи владата изворно, оригинерно нормирала нова ситуација што не е дозволено според мислењето на Уставниот суд, пишува Каракамишева-Јовановска.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести