УСТАВНИ ИЗМЕНИ НА КУБА: Државата ќе се модернизира и реформира

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Откако критичарите на власта во Комунистичка Куба започнаа да добиваат популарност во јавноста, надополнето со катастрофалните показатели во економијата и деструктивното влијание на бирократијата, во земјата се погласни се размислувањата за системски и структурни промени во начинот на нејзиното управување.

Ако поминат уставните промени во наредниот месец, кои се започнати од страна на ЦК на Комунистичката партија на Куба, како што најавуваат провладините медиуми, државата ќе добие свој премиер, регионални гувернатори и општински градоначалници. Оваа реформа се иницира со цел да се намалат ингеренциите на претседателот како и целиот товар кој паѓа на негови плеќи во управувањето на државата.

Исто така се предвидува поголема автономија во управувањето на државните претпријатија како и воведување на нов даночен систем, после децении на опстојување на државата без директни даноци врз населението.

Од страна на различни експерти и познавачи на состојбите во латинска Америка се истакнува мислењето дека новиот Претседател на Куба Мигел Диез -Канел (Miguel Diaz-Canel) ги иницира ваквите реформи со цел да се прикаже во јавноста како човек кој ќе ја модернизира земјата.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести