УСТА ПОГАНА ЛЕБ ТИ НЕ ВИДЕЛА: Чомовски го нарече Македонскиот јазик – фашизоиден, доби одговор од Борис Дамовски!

  • February 22, 2017
  • Коментари

Режисерот Борис Дамовски, преку пост на својот ФБ профил го коментира скандалозното однесување на новинарот Александар Чомовски, кој во синоќешната емисија „Топ тема“ на сдсмовската Телма го постави прашањето „Дали сме на работ на јазичен фашизам?“

damovski-com-640x375

-Фашизоиден бил македонскиот јазик. Македонскиот ми е мајчин. Тукушто си ја нарекол мајка ми фашистка. Чом… уста погана леб ти не видела, благо речено, напиша Дамовски.

Претходно «
Следно »