УТРЕ СЕ ОЧЕКУВА МЕЈ ДА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Извори на „Тајмс“ тврдат дека утре Тереза Меј ќе си поднесе оставка

Поврзано

БЕЗ РEСТРИКТИВНИ МЕРКИ, НО И БЕЗ ЗАРАЗЕНИ: Овој руски град е вистински феномен

Во рускиот град Сајанск во Иркутската област не е забележан ниту еден случај на коронавирусот, иако градоначалникот Олег Боровски...

(Видео) СКАПОЦЕНОТО ФЕРАРИ НЕПРЕПОЗНАТЛИВО: Познат рапер го искрши своето Ferrari во симболот на Лондон

Скапоценото Ferrari непрепознатливо по cyдир со еден од најпознатите симболи на Лондон Лондон како центар на моќ и богатство ја...

3000 ЛИЦА ОСТАНАА НА УЛИЦА: По загубата од милијарда долари „Нисан мотор“ ја затвори фабриката во Барселона

Јапонскиот „Нисан мотор“ одлучи да ја затвори својата фабрика во Барселона, како дел од глобалното реструктуирање. Тоа ќе предизвика...

Британската премиерка Тереза ​​Мај се очекува во петок да го објави своето заминување од функцијата, објави “Тајмс”, без да се цитира извор.

Mej ќе остане премиер, се додека нејзиниот наследник не биде избран во двостепен процес во кој двајца финални кандидати ќе се соочат пред 125.000 членови на Конзервативната партија, објави весникот.

Претходно во средата истакнатиот поддржувач на Брегзит, Андреа Лидсом, поднесе оставка од кабинетот на британската премиерка Тереза ​​Мај, велејќи дека таа повеќе не може да го поддржи пристапот на владата на Меј, особено по последниот обид на почетокот на мај кога го предаде договорот за Брегзит.

Мај претходно даде изјава во Долниот дом за новата верзија на договорот за повлекување на ЕУ, за кој рече дека ќе го претстави пред парламентот за гласање откако во три претходни наврати договорот не доби поддршка.

Сепак, новата верзија на договорот за повлекување на ЕУ, која вклучуваше можно гласање на пратеници на референдумот за конечниот договор со Брегзит и привремена царинска унија со ЕУ до крајот на 2020 година, не беше прифатена и од многу нејзини сопартијци.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести