УТРЕ СЕ ОЧЕКУВА МЕЈ ДА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Извори на „Тајмс“ тврдат дека утре Тереза Меј ќе си поднесе оставка

  • May 23, 2019

Британската премиерка Тереза ​​Мај се очекува во петок да го објави своето заминување од функцијата, објави “Тајмс”, без да се цитира извор.

Mej ќе остане премиер, се додека нејзиниот наследник не биде избран во двостепен процес во кој двајца финални кандидати ќе се соочат пред 125.000 членови на Конзервативната партија, објави весникот.

Претходно во средата истакнатиот поддржувач на Брегзит, Андреа Лидсом, поднесе оставка од кабинетот на британската премиерка Тереза ​​Мај, велејќи дека таа повеќе не може да го поддржи пристапот на владата на Меј, особено по последниот обид на почетокот на мај кога го предаде договорот за Брегзит.

Мај претходно даде изјава во Долниот дом за новата верзија на договорот за повлекување на ЕУ, за кој рече дека ќе го претстави пред парламентот за гласање откако во три претходни наврати договорот не доби поддршка.

Сепак, новата верзија на договорот за повлекување на ЕУ, која вклучуваше можно гласање на пратеници на референдумот за конечниот договор со Брегзит и привремена царинска унија со ЕУ до крајот на 2020 година, не беше прифатена и од многу нејзини сопартијци.

Претходно «
Следно »