Утре состанок на градоначалници со Претседателот Пендаровски

Поврзано

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...

(Видео) Ceкоja чecт: Македонија oди нa Oлимпиjaдa – oвa e Македонецот кој обeзбeди oлимпиcка визa

Македонија оди на Олимпијада во престолнината на Јапонија! Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски денеска на олимписките квалификации во таеквондо се избори...
- Advertisement -

Нешто повеќе од два месеци пред почетокот на пописот на населението и домаќинствата во земјава, Државниот завод за статистика ги почнува подготовките за големата статистичка операција, околу која подолго време се кршат и политички копја во земјава.

За таа цел, за утре е закажана средба на претставници на ДЗС со градоначалниците на општините во државата. Состанокот ќе се одржи во големата сала во Собранието на Македонија.

На градоначалниците ќе им се обрати и претседателот Стево Пендаровски. Од претседателскиот кабинет велат дека состанокот е посветен на значењето и улогата на локалната самоуправа во процесот на подготовка и спроведување на пописот.

На средбата е најавено дека ќе присуствуваат и премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, министрите за правда и за локална самоуправа, Бојан Маричиќ и Горан Милевски и директорот на ДЗС, Апостол Симовски.

Сепак по донесувањето на Законот за спроведување на пописот се во полн ек подготовките за статистичката операција, опозициската ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од намерата за поништување на Законот.

Latest News

Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година,...

More Articles Like This