УТРОВО ПОВРЕДЕН РУДАР ВО САСА: Едно лице повредено во рудникот САСА откако бил притиснат од машина

Поврзано

Дpaмa во тетовската бoлницa, пaциeнт нaпaднaл лeкap

Лекар во Клиничката болница во Тетово пријавил дека бил нападнат од 32-годишен пациент по што интервенирала полицијата. Инцидентот се...

Изби пoжap во куќа во Охрид, пoвpeдeно едно лицe

Во СВР Охрид вчера околу пладне било пријавено дека на ул. „Крали Марко“, во куќа сопственост на Љ.Д.(59) настанал...

Позната причината зошто тинејџерот ја гpaбнaл и зaклyчил Италијанката во стан во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои...

Повреден е 55-годишен рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица.

Портапролот на СВР Штип Гордана Панајотова го потврди настанот и вели дека несреќата се случила во 6:30 часот во рударска јама, при што рударот бил притиснат на градниот кош од рударска машина.

Веднаш на самото место е пристигната Итната медицинска помош од Македонска Каменица, по што рударот е хоспитализиран прво во Кочанската болница, а потоа во Штипската клиничка болница. Се уште траат прегледите на рударот по што ќе се утврди тежината на неговите повреди.

За настанот известен е јавен обвинител од Делчево и државен трудов инспектор кои треба да извршат увид на местото на настанот во рудникот „Саса“ во Македонска Каменица. Повеќе детали се најавуваат во текот на денот.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести