September 18, 2021, 8:10 am

УХМР ПРЕДУПРЕДУВА: Во следните денови портокалов метео алarm, температури и над 40 степени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високите температури. Утринските температури утре ќе се движат од 14 до 22 степени, а дневните од 32 до 41 степен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 22 степени, а дневната до 40 степени.

Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.

Во понеделник ќе дува засилен ветер од западен, а попладне од северен правец кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите во северните делови, а во јужните ќе се задржат високите температури, информира УХМР.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Трета среќа: Бугарија закажа нови парламентарни избори за 14 ноември

Официјално Скопје вели дека не ги прекинува преговорите со привремената влада во Софија, иако се распишани други предвремени избори...

More Articles Like This