September 28, 2021, 11:43 am

Учебници нemа да има – MОН демантиpa: Законот за учебници е вpaтен за да се дополни само делот за ycoглacyвање со европските документи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за образование и наука (МОН) не се откажува од носењето на целосно нов закон за учебници со кој се воведуваат современи материјали за учење и се нуди можност за дигитализација, велат од МОН.

-Во интерес на објективно и вистинито информирање на јавноста по координација со Секретаријатот за европски прашања Законот е вратен за да се дополни само делот за усогласување со европските документи, како дел од процесот на усогласување на националното со европското законодавство. Законот денес е на дневен ред на Влада, по што ќе биде доставен до Собранието, соопштија од МОН.

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонијо Милошоски на својот профил на Фејсбук објави дека по силните реакции од јавноста, од собраниска процедура вчера е повлечен Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование.

Latest News

Cooбpaќajкa вo Тетово: Мoтoциклиcт тeшкo пoвpeдeн oткaкo ce cyдpи co aвтoмoбил…

На 27.09.2021 во 16.10 часот во СВР Тетово било пријавено дека на крстосница од бул.„Илинденска“ и ул.„Никола Тесла“ во...

More Articles Like This