April 23, 2021, 12:12 pm

УШТЕ ЕДЕН ДОКАЗ ЗА ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ: Трева и грмушки на врвот на Монт Еверест

Поврзано

Oткpиeнa цpнa дyпкa: Hаучницитe изнeнaдeни oд нejзинaтa близинa дo Сончевиот систем

Астрономерите откриле црна дупка што би можела да постави неколку рекорди - најмала црна дупка досега откриена, и најблиска...

(Видео) Myвa нe гo пoлaзи: Ha oнлajн ceдницa вo кpeвeт, co мyзикa и eлeктpoнcкa цигapa

Членот на естонската опозициска партија „Татковина“ и европарламентарец, Тармо Круусимае присуствувал онлајн на седницата на Естонскиот парламент. Бидејќи Тармо работел...

(Видео) Прекрасна глетка: Мечките на Бистра се разбудија од зимскиот сон

Мечките очигледно се разбудија од зимскиот сон и се во потрага по храна на брегот на реката Радика. Снимката што...
- Advertisement -

На фотографиите кои се појавија на Twitter се гледа дека на самиот врв на планината растат грмушки и трева.

Научниците го забележаа зеленилото на Монт Еверест за првпат во 1993, година анализирајќи ги сателитските снимки.

Ова е доказ за тоа дека климатските промени напредуваат и дека треба да се размислува за преземање на итни мepки.

Дури четвртина од ледот се стопи во последните четири децении, а на некои места расте и трева.

– Ако ова не е доволен доказ за глобалното затоплување, тогаш не знаеме што е, пишува The Guardian.

Latest News

Тpojцa cтpyмичaни зaвpшиja зaд peшeтки: Гpaбнaлe жeнa oд yлицa, eдниoт пoтoa ja cилyвaл

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека...

More Articles Like This