October 27, 2021, 3:47 am

Уште еден земјотpес во Албанија, почувствуван и во делови од Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија на 170 километри северозападно од Скопје денеска е регистриран во 14 часот и 26 минути, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

-Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML4.2, а беше почувствуван од населението во северозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.

Ова е трет земјотрес во Албанија денес.

Утрово во 4.19 часот, Секторот за сизмологија на Албанија, измерил земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтер.

Епицентарот бил на само 11 километри од Подхум во Црна Гора.

Како што пренесе албанскиот портал Аналитика, земјотресот бил со интензитет од V степени според Меркалиевата скала.

Потресот се случил на длабочина од 16 километри. Според теорискиот модел на макросезимички полиња ваков земјотрес не може да предизвика материјални штети во епицентарот.

По дваесетина минути следел уште еден земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтер.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This