September 21, 2020, 3:54 pm

УШТЕ ЕДЕН ИЗБОРЕН СКАНДАЛ: Во Прилеп се гласало во туѓо име, граѓаните запрепастени на избирачките места!

Поврзано

Порака од ЕУ за Македонија: Владeeњето на пpaвото ќе биде клучно во пpиcтaпните пpeговори за члeнcтвo во ЕУ

Новиот амбасадор на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гер, при предавањето на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, порача...

Дачиќ со реакција на барањето на Македонија до Вселенскиот патријарх

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на претседателот на Македонија до Вселенскиот патријарх...

Зeлeна лyпa: Сашо Миjaлков пpивилегиpaн во однос на Миле Jaнакиecки

Од нашиот секојдневен судски мониторинг во Кривичниот суд може да констатираме дека закажувањето на термини за главна расправа не...
- Advertisement -

Се појавуваат се повеќе докази за изборниот фалсификат и огромни неправилности кои се случувале на локалните избори кои беа одржани во неделата.

Граѓанин од Прилеп непријатно се изненадил во моментот кога дошол на избирачкото место и сакал да гласа, а од избирачкиот одбор му рекле дека веќе на негово место гласал друг граѓани и му го покажале избирачкиот список во кој на неговото место веќе стоел потпис кој не бил негов.

Ова значи дека претходно некој друг граѓанин веќе гласал и го искористил гласачкото право на граѓанинот кој не гласал, а изборните органи на чуден начин тоа не го забаележале или увиделе. Се претпоставува дека или членовите на избирачкиот одбор биле крајно и недозволиво немарни или пак биле притиснати, заплашени или поткупени од страна на владејачката партија на Заев.

Во врска со оваа изборна нерегуларност ВМРО-ДПМНЕ поднесе приговор до Државната изборна комисија со кој бара поништување на гласањето на избирачкото место 1375 и прегласување. Во тек е расправа по овој приговор на ВМРО-ДПМНЕ.

Јавноста се сеќава дека за ваков идентичен случај на парламентарните избори во декември 2016 година ДИК ги поништи гласањето на избирачкото место во Теарце, каде што исто така беше констатирано дека на местото на една повозрасна жена веќе гласал некој друг граѓанин.

Latest News

Виленското ракче: Постои само во Македонија и никаде во светот

Од суштинско значење е богатиот животински и растителен свет во нашата земја. На толку мал простор имаме многу природни...

Му пронашле цел apceнал: Скопјанец оcoмничен за тpговија со opyжје

Одделот за cузбивање на организиран и сериозен kpиминал при БЈБ поднесе kpивична пpијава против А.Љ.(31) од Скопје, поради постоење оcнови на coмнение за сторено...

Порака од ЕУ за Македонија: Владeeњето на пpaвото ќе биде клучно во пpиcтaпните пpeговори за члeнcтвo во ЕУ

Новиот амбасадор на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гер, при предавањето на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, порача дека владеењето на правото ќе...

Дaнcки експepт: Шведска ja пoбeди епидемиjaта на Koвид-19

Еден од водечките дански епидемиолози, Ким Снепен, проценува дека епидемијата на корона вирус во Шведска веројатно е сузбиена, иако имунитетот на населението сè уште...

Дачиќ со реакција на барањето на Македонија до Вселенскиот патријарх

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на претседателот на Македонија до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската...

More Articles Like This