September 26, 2020, 4:48 pm

УШТЕ ЕДЕН ИНФАРКТ НАТПРЕВАР, КОЈ ДОНЕСЕ ИСТОРИЈА: Европскиот првак „Вардар“ повторно ќе ја брани титулата во Келн!

Поврзано

Toлку од ракометната лига: Има премногу зapaзени

По појавувањето на голем број на позитивни случаи на Ковид -19 во тимовите, Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги...

Се огласи Мурињо по победата над Шкендија

Екипата на Тотнем се пласира во плејоф-фазата од Лига Европа, откако вечерва ја coвлада Шкендија со 3-1, но далеку...

Заврши натпреварот, Шкендија загyби од Тотенхем

Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва зaгуби од Тотенхем со 1:3 на...
- Advertisement -

Келн повеќе не е сон, Келн е реалност. Македонскиот и европски првак испиша нова историска клупска страница, а на добар пат е да го стори истото и во Лигата на шампионите.

Келн повеќе не е сон, Келн е реалност. Македонскиот и европски првак испиша нова историска клупска страница, а на добар пат е да го стори истото и во Лигата на шампионите. Да стне единствениот тим кој успеал да ја одбрани титулата.

Кил не го издржа пеколот во СЦ „Јане Сандански“ мечот заврши со 28-28.

По серијата на Кил од 3-0, благодарение на Ландин, кој имаше две одбрани по ред. Дури во шестата минута, „црвено-црните” го скршија ледот. Со четири погодоци во низа, во креација на Вуко Борозан (двапати погоди), а потоа на Кањелас и Дибиров, во деветата минута поведоа со 4-3. Најсилното оружје на Вардар, одбраната беше на врвно ниво. Токму затоа Раул Гонзалез и неговите избраници поведо со највисоки 8-5 во 13. минута, позитива која ја имаа уште на двапати (9-6, 10-7), но по која Кил се враќаше. Што благодарение на техничките грешки, но и по двата промашени седмерци на Иван Чупиќ. Во овој дел блескаше Штербик, имаше осум одбрани, а на полувремето беше 13-13.

По одморот, двете одбрани на Штербик во серија, го однесоа Вардар е на плус три (18-15) во 34. минута. „Пукаа“ Кристопанс, Мораес и Борозан. Седум минути подоцна Дибиров од најтешката позиција погоди за највисоки 21-17. Алфред Гисласон повика тајм-аут, кој вроди плод. Кил дојде на минус еден 21-20, но само на крајот. Циндриќ, а потоа Борозан со „бомба“ во 45. минути ја врати позитивата од три гола (23-20).

И како по некое непишано правило, наместо ракометарите на Вардар да го дотолчат противникот, му дозволуваа да се враќа во игра, на осум минути до крајот беше 25-24. Ландин влезе во форма за нова драма во СЦ „Јане Сандански“.

Штербик со 15 интервенција и Кристопанс го качија на Вардар на ветувачки 27-25. Винцек се погрижи за драма (27-26), на другата страна Циндриќ не погоди, Билик изедначи на 27-27 на 30 секунди до крајот.

Натпреварот заврши со 28-27 за Вардар со гол на Чупиќ во послдната стотинка!

 

Извор:
Спортмедиа.мк

1 коментар

Latest News

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме,...

Дачиќ со докази: Приштина веќе го пpekршила договорот

Денеска министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ќе му биде тешко да не работи на повлекување на признавањето на Косово и посочи...

Божиноски: Уpивањeто на Порта Македонија би билo aнтицивилизaциски чин

Иако можеби на еден начин Порта Македонија е копија на Триумфалната порта во Париз која ја изградил Наполеон Бонапарта, сепак, нејзиното уривaњe би претставувало...

Состојба по градови: Скопје со скоро 7000 регистрирани случаи на ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е 14516, на починaти е 722,...

Активни случаи во Скопје: Состојба по општини

Активни случаи по општини Скопје денеска • Чаир – 62 • Гази Баба – 80 • Аеродром – 97 • Карпош – 83 • Центар – 91 •...

More Articles Like This