УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО КАБИНЕТОТ НА ЗАЕВ: Новинар преку ден работи во телевизија, навечер е советник на Заев во влада

Поврзано

БУГАРИТЕ ПРОЛУПАА: Покрај македонскиот јазик, БАН тврди дека и српскиот произлегол од бугарскиот

Бугарската академија на науките (БАН) во фамозната книга „За официјалниот јазик на Република Македонија“ не го присвојува само македонскиот...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

РЕВИЗИЈАТА ОТКРИВА: Наместо поголема безбедности и повеќе приходи М-НАВ „лета“ во расипништво

Несоодветни планирања и високи трошоци за адвокатски услуги, огромни трошоци за гориво за службените возила, за дури над 50...

Ѓорги Калајџиев, новинар кој има своја емисија на телевизија ВИС од Струмица, во исто време е ангажиран да биде советник на премиерот Зоран Заев – покажува листата на советници која ја соопштија од владата.

Во новинарството практично е непознато во исто време да се биде и новинар и политички функционер, ако се знае дека работа на новинарите е токму да известуваат за прашањата од јавен интерес и работата на политичките функционери, па се отвора скандал и се поставува прашањето: Дали можеби зо советнички хонорар се плаќа владина пропаганда.

Лидер се обиде да стапи во контакт со господинот Калајџиев, кој сакавме да го прашаме дали не смета дека во неговата функција постои конфликт на интереси.

-Јас сум само водител на емисија, за се обратете се кај владиниот портпарол Миле Бошњаковски – ни рече Ѓорги Калајџиев во краткиот телефонски разговор.

Но, краткото истражување ни покажа дека Калајџиев до скоро бил одговорен уредник на ТВ Вис, а во моментов на нивната веб страница, оваа Струмичка телевизија не е објавен импресум и не е наведено дали можеби тој сеуште е одговорен уредник.

Доколку се расчепка подетално, ќе се види дека токму кај Калајџиев, премиерот Заев ги имал најголем дел од своите гостувања на оваа струмичка локална телевизија.

Побаравме коментар и од владата. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски не замоли за коментар и подетални податоци околу ангажманот на Калајџиев да почекаме до утре, со оглед на тоа дека коментарот го бараме попладне а него ќе му треба време од владините служби да побара подароци. Чим добиеме одговор од Бошњаковски, него целосно ќе го објавиме.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести