УШТЕ НЕ ВЛЕЗЕНИ ВО ВЛАДА ПОЧНАА ДА БАРААТ: Име со мултиетничка одредница

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

Новиот владин коалиционен партнер, Африм Гаши, кој се уште не е ни официјално влезен во власта, јавно излезе со став дека името на државата треба да го одразува нејзиниот мултиетнички карактер. На дебата во организација на ЦИВИЛ, вели дека има чувство дека македонската заедница како најголема и најважна, по ова прашање се однесува игнорантски кон другите заедници.

Гаши не го коментира предлогот Република Илинденска Македонија, на кој владата се уште инсистира, затоа што смета дека нема смисла да се коментира нешто што веќе е одбиено од грчката страна. Вели дека мора првин дома да се   постигне усогласеност околу името, па потоа да се навлезе подлабоко во спорот, затоа што, доколку не се решат внатрешните дилеми, тешко ќе оди и решението со Грција. Од Бугарија, пак, стигна порака дека за нив е најдобро решение Република Вардарска Македонија.

Вигенин е оптимист дека спорот ќе се реши до крајот на јуни. Но, без оглед на епилогот од преговорите, опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека  ќе бара предвремени парламентарни избори, меѓу другото и поради позициите на владата за кои велат дека го загрозиле целиот преговарачки процес.

 

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести