December 9, 2021, 10:48 am

Уште 19 лица ја зaгубиja битkaта со коронавирyсот, регистрирани над 500 нови случаи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на КОВИД-19 во:

Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар – 19, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 16, Велес – 15, Штип и Струмица – по 13, Ресен – 12, Неготино – 10, Куманово – 7, Богданци – 5, Кочани и Свети Николе – по 4, Струга, Пробиштип и Демир Капија – по 3, Валандово и Пехчево – по 2, Кичево и Радовиш – по 1.

Регистриран е 521 оздравен пациент од:

Скопје – 166, Прилеп – 72, Охрид – 54, Кавадарци – 47, Неготино – 40, Куманово – 28, Тетово и Кочани – по 18, Велес, Струга и Крива Паланка – по 15, Гевгелија – 5, Богданци – 4, Крушево – 3, Битола, Пробиштип, Виница, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Берово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица, на возраст од 55 – 89 години и тоа: 11 пациенти од Скопје, од Куманово и Кавадарци – по 2 починати лица и по едно починато лице од Охрид, Струмица, Неготино и Берово. 18 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направени се 2.789 тестови преку: ИЈЗ-696, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-354, Биотек-345, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина-335, лабораторија Лаор–412, Судска медицина-1, ЦЈЗ Битола-96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-39, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 251, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 566.183 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646, бројката на оздравени пациенти е 97.687, на починати е 3.319, а бројот на активни случаи изнесува 11.640.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 49775, активни 5695

Прилеп 6101, активни 824

Куманово 5983, активни 410

Тетово 5790, активни 371

Гостивар 4070, активни 301

Кавадарци 3845, активни 616

Штип 3818, активни 186

Велес 3753, активни 324

Битола 3710, активни 306

Охрид 3577, активни 464

Струмица 2918, активни 225

Струга 2518, активни 174

Кочани 1954, активни 130

Кичево 1825, активни 52

Неготино 1591, активни 389

Гевгелија 1495, активни 318

Свети Николе 1147, активни 42

Крива Паланка 961, активни 131

Ресен 887, активни 93

Дебар 804, активни 17

Радовиш 780, активни 39

Делчево 763, активни 47

Берово 705, активни 60

Пробиштип 588, активни 43

Виница 538, активни 22

Валандово 408, активни 38

Крушево 372, активни 110

Богданци 337, активни 73

Демир Хисар 300, активни 40

Кратово 300, активни 26

Демир Капија 282, активни 49

Македонски Брод 260, активни 8

Пехчево 196, активни 9

Македонска Каменица 194, активни 2

Дојран 101, активни 6

Latest News

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет...

More Articles Like This