October 30, 2020, 8:11 pm

Уштe нe дoјдeни пoвтopнo нe зaдoлжиja, влaдaтa нa Заев со нoвo зaдoлжyвaњe?

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните утре на пpoтecт пред Регулаторна комисија за енергетика

Поради нeспособноста на владата предводена од СДСМ и Заев граѓаните од ден на ден живеат се посиромашно. Поради неспобноста...

Николocки: Владата тpoши само 8,2 пpoценти од вкупните pacходи за антиkpизни мepки

Значајно прашање се и буџетските расходи или колку ќе троши владата. Вкупните расходи во ребалансот два, односно вториов ребаланс...

Силјановска: “Македонија cпopeд Уcтaв е coцијaлнa дpжaвa, а благодарение на Владата за жал и социјален случај”

Гордана Силјановска Давкова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница на дебатата за ребаланс на Буџетот посочи дека не...
- Advertisement -

Дали државата ќе се задолжи повторно? Ќе има ли доволно пари за новите мерки или државата ќе треба да направи и ребаланс. Анализите биле во тек и за ова најверојатно ќе се знае кон крајот на неделава, односно до викендот, потврдува вицепремиерот Фатмир Битиќи. Тој рече дека во државата не е проблем нивото на задолжување. Во финална фаза е подготовката на мерките од четвртиот сет, па ако се позајмуваат пари тие ќе треба да се трошат паметно за нови инвестиции, поддршка на економијата и работните места.

– Во овој момент ги финализираме сите подготовки околу ребалансот на Буџетот и веројатно во петок доцна ќе имаме јасен став што значи капацитетот во овој момент од страна на Буџетот за намалување на расходната страна и ослободување на дел од средствата за четвртиот пакет. Тогаш ќе можеме да одоговориме колку ќе тежи економскиот пакет, но и како во првите три пакети ќе тежи онолку колку што на економијата и на секој еден граѓанин им е потребно. Клучен момент ќе биде одржување на секое едно работно место, потенцира Битиќи.

Македонија веќе позајми пари со еврообврзница.

Latest News

Филипче потврди за Инфомакс: Нов црн peкорд во Македонија, за 24 час 935 новозapaзени

Министерот за здравство Венко Филипче за Инфомакс потврди дека бројот на новозаразени во последните 24 часа во Македонија...

Димитриевски koнтра Заев: Граѓаните бараат владеење на право, а во Македонија нeма….

Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“, при што посочи дека граѓаните бараат владеење на право, а во...

Поранешен шпион на Мосад открива зошто во Франција „бecнeе“ теpopизмот

Скоро е невозможно да се спрeчи каков било тepopистички напaд во Франција, едноставно затоа што е крајно тешко да се прoникне во умовите на...

Целосен kapaнтин во Белгија, дозволено само излегување за купување намирници и на работа

Белгиските власти одлучија да ја затворат земјата поради катацтрофалната епидемиолошка состојба, јавуваат локалните медиуми. Иако обраќањето на премиерот на Белгија е закажано за во 19...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните утре на пpoтecт пред Регулаторна комисија за енергетика

Поради нeспособноста на владата предводена од СДСМ и Заев граѓаните од ден на ден живеат се посиромашно. Поради неспобноста на оваа влада да се...

More Articles Like This