December 4, 2021, 5:49 pm

Уaпceн кумановец – пpoнajдeни мигpaнти вo нeгoвoто вoзилo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Синоќа околу 19:20 часот кај наплатната станица Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го лишиле од слобода Ф.А.(40) од Куманово, информираше денеска портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

– Тој бил лишен од слобода затоа што при контрола на патничко возило „фолксваген туран“ со кумановски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени седум лица – мигранти од Куба. По преземени мерки, било утврдено дека лицата илегално влегле во Република Македонија, појасни Додевски.

Тој додаде дека тие биле пренесени во Прифатниот центар Винојуг во Гевгелија за понатамошна постапка.

– По целосно документирање на случајот, против Ф.А. ќе биде поднесена соодветна пријава, рече Додевски.

Latest News

(Видео) Ѓорѓиевски: Несовесен граѓанин фатен како иcфрла отпaд на местото каде што се гради новиот парк во Драчево, ќе биде kaзнет доколку не го...

Денес, несовесен граѓанин се обидел да истури отпад на местото каде што се гради новиот парк во Драчево. Градоначалникот...

More Articles Like This