August 14, 2020, 5:30 pm

УAПCEHИOT ВО СРБИЈА, ДРУГАР НА ЗАЕВ И АХМЕТИ: Шефшет Демировски, сопственик на „АТС Груп“ е шпиoнoт кој го yaпcи БИА?

Поврзано

3aeB и Axмети договорија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиер една година, DUI го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и...

Костовски: Групацијата има долг кон Комерцијална банка од околу 5 милиони евра

Трифун Костовски мнозинскиот акционер во Еуростандард банка одржа прес конференција за отварањето на стечајната постапка. Костовски, на прашањето на...
- Advertisement -

Шефшет Демировски најверојатно е уапсениот Македонски државјанин кој од фабриката за оружје „Први Партизан“ од Ужице крадел трговски тајни и документи за производство на муниција со калибар 12.7 мм

 

Во акција на Безбедносно-информативната Агенција (БИА) на Србија, денес се уапсени тројца шпиони кои краделе, а потоа препродавале документи и проекти на фабриката за оружје „Први Партизан“ од Ужице.

Помеѓу останатите, споменат е и Македонски државјанин со инцијали Ш.Д. сопственик на компанијата „Арс Група“. Од краткиот увид во трговскиот регистар во Македонија, не постои таква компанија која се занимава со индустрија слична на онаа од интерес тројцата уапсени, но постои компанија „АТС Груп“ чиј сопственик е Шефшет Демировски, што пак одговара на иницијалите објавени во српските медиуми.

„АТС Груп“ во јули оваа година инвестираа три милиони евра во фабрика во Македонија, во индустриската зона Визбегово, каде се произведуваат производи од композитни материјали за безбедносните служби.

Шефшет Демировски и неговата компанија во Македонија беа промовирани со голема помпа, а на отварањето на фабриката гостин, помеѓу останатите беше и Зоран Заев и Радмила Шекеринска.

Покрај овие, на отварањето на фабриката беше и шефот на ДУИ Али Ахмети и министерот за економија од редовите на интегративците Крешник Бектеши.

Како што пренесува „Новости“, Шефшет Демировски наведената документација, наводно, имал намера да ја искористи за изработка на машини за поризводство на муниција калибар 12.7мм во погоните на некогашната фабрика за оружје и муниција „Сувенир“ во Македонски Брод, како и во фабрика во Катар, каде има свој сопственички уддел.

Осомничените се состанале во хотелот „Хилтон“ каде биле и уапсени.

А.Митовски

Latest News

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење...

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека...

3aeB и Axмети договорија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиер една година, DUI го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа значи три години на чело...

Костовски: Еуростандард банка беше дeпониja за лоши плaсмани на Комерцијална банка

Трифун Костовски на денешната прес конференција изјави дека преговорите со Комерцијална банка се пpoпаднати, но и дека Еуростандард банка била депонија за лоши пласмани...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и...

More Articles Like This