December 9, 2021, 8:44 am

Уcпeшнo oпepиpaн paкoметарот Дејан Манасков во клиничкaтa бoлница „Аџибaдeм Cиcтинa“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Познатиот ракометар и македонски репрезентативец Дејан Манасков се чувствува одлично по операцијата на коленото што ја направи во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. По интервенцијата ќе следи рехабилитација, а самиот вели дека сè поминало во најдобар ред и дека очекува брзо да се врати на теренот. Манасков во моментов игра за унгарски Веспрем, а имаше повреда на десното колено.

„Се чувствувам одлично, операцијата помина во најдобар ред. За ваква повреда се чека шест месеци, а јас се надевам дека ќе бидам подготвен да се вратам на теренот“, вели Дејан Манасков.

Интервенцијата ја изведе д-р Михајло Ивановски, специјалист ортопед, со кого Манасков добро се познава поради ангажманот во клубот и репрезентацијата каде што д-р Ивановски е дел од медицинскиот тим. Односот на доверба и професионалност бил клучен за помош да се обрати токму во „Аџибадем Систина“. Манасков вели дека верувал во докторот.

Д-р Ивановски објаснува дека имал скинат преден вкрстен лигамент, а интервенцијата е изведенa со техника all inside.

„Земена е само една тетива (ST) и направен е нов лигамент. По три месеци Манасков ќе биде повторно спремен да се врати да вежба, да трча, а целосно закрепнување очекуваме за шест месеци“, вели д-р Ивановски.

Latest News

(Видео) Драма во турскиот Парламент: Расправата за буџетот заврши со тепачка меѓу пратениците

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на...

More Articles Like This