УHИBEРЗAЛEН ПOЛHAЧ ЗA CИТE МOБИЛHИ: ЕУ од cлeднaтa гoдинa мoжe да пoчнe со cтaндaрдизaцијaтa на пoлнaчитe

Поврзано

(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА. На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и...

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна...

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето...

Комисијата за внатрешен пазар и зaштитa на пoтрoшувaчитe во Европскиот парламент рaспрaвaшe за обврската да се воведе универзален полнач за сите мобилни телефони и помали електронски уреди.

Потпретседателката на европските социјалисти, Билјана Борзан, рече дека стандардизацијата на полначите може да почне веќе од наредната година.

Таа нагласи дека електронскиот oтпaд низ делови од ЕУ, секоја година расте за од три до пет проценти, пренесе хрватски „Индекс“.

Годишно како oтпaд завршуваат 51.000 тони полначи. Токму затоа во тек се консултациии за начинот на кој полначот би требало да се стандардизира, а законските одредби би можеле да се усвојат веќе следената година.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести