УTРЕ МУ Е РОДЕНДЕН НА ТОШЕ: Утре душата ќе ме жегне, но Тоше е вечен – таа мисла ме теши!

Поврзано

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Утре е 25-ти јануари.

Утре е 38-миот роденден на Тоше.

Утре пак ќе ми биде тешко на душата.

Утре пак срцето ќе ме жегне што повеќе не е тука, не е со нас.

Ќе се сетам на ангелскиот глас, на чистата душа, на најубавата насмевка на светот.

Ќе се сетам на тој кој имаше моќ да ја сплоти Македонија,

тој кој правеше сите да дишеме во ист здив,

сите да пееме во ист глас,

сите да сакаме ист човек – него.

Повеќе нема кој да нè сплоти,

сега сме студени, отуѓени, заборавивме да се радуваме.

Само си замислувам како би било да можеше сите да нè собере на еден концерт,

да заборавиме на сите грижи,

да се претвориме во уво,

песната да ни ја стопли душата,

да ни биде убаво на срцето.

Само Тоше ја имаше таа моќ.

Но, тој имаше и моќ да остави белег кој е посилен од времето,

белег на кој годините не му можат ништо.

Неговиот лик и дело никогаш нема да бидат осудени на заборав,

преголеми се за тоа.

Тоше е вечен.

И кога е Македонија во прашање,

останува една од нејзините најсветли точки.

Го чекам денот кога на моето дете ќе му ја пуштам „Цреша“ и ќе му раскажам за големиот Тоше.
Извор:crnobelo.com

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести