ФАБРИКА ЗА ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН: СЈО предложи над 1.500 докази против Сеад Кочан и останатите обвинети во „Труст“

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Обвинителите на СЈО во Кривичниот суд денеска презентираа 1.560 докази на 81 страна во рамки на обвинението за залоупотреба на 17 милиони евра преку јавна набавка на АД ЕЛЕМ за ископ на јаглен и јаловина за потребите на РЕК Битола. Судењето утринава беше паузирано два часа за да може СЈО да и донесе на одбраната по еден примерок од доказите.

Меѓу доказниот материјал е документација од тендерската постапка прибавена од РЕК Битола, фактури од извршената уплата при јавната набавка, сметки на „Трасмет“ во кои се гледа салдото на фирмата, бројот на вработени во обвинетите фирми и.т.н. Како докази се приложени и три прислушувани разговори, од кои два се меѓу поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски и поранешниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чинговски.

На судењето е присутен провообвинетиот Сеад Кочан, поранешен сопственик на „Трансмет“. Денеска на рочиштето во Кривичниот суд треба да биде сослушан и сведок, управител на фирмата „Силекс неметали“.

Судијката Лидија Трајковска Зимбовска претходно рече дека очекува денешното рочиште да трае до крајот на работното време.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести