September 27, 2020, 10:11 am

ФАКТ Е ДЕКА ВМРО-ДПМНЕ ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ: И „Левица“ знае кој победи на изборите, а Ангеловски објаснува зошто немаше коалиција!

Поврзано

Силен земјотрес jа стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...

Седница на Влада – на дневен ред Уредба за начинот на организирање на наставата и четврт пакет економски мерки

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за...

266 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...
- Advertisement -

Со надворешен притисок по изборите, на победникот на изборите не му беше дозволено да формира Влада – изјави денес претседателот на МААК Страшо Англовски. Со ваква констатација пред одреден период излезе и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов кој изјави дека еден телефонски повик ја спречил коалицијата помеѓу традиционалните партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

 

– Оние две политички партии кои дотогаш беа власт, освоија на најрегуларни избори доволен број мандати за да формираат влада. Но, притиснати однадвор, сите знаеме дека се изврши притисок врз ДУИ за да не влезе во владата во ВМРО-ДПМНЕ. А, тоа е така за да се разнебити Р.Македонија и да дојде до нејзино распаѓање.

Ангеловски потсети и на ветувањето на Заев дека ќе поднесе оставка од доколку и еден глас помалку од ВМРО-ДПМНЕ, но додаде и дека му била дадена инструкција да издржи и дека токму тие од Брисел ќе му формираат влада.

https://www.youtube.com/watch?v=BBb9YZB63Gw&feature=youtu.be

Со овие ставови начелно се согласи и Здравко Савевски, инаку член на президумот на „Левица“ кој изјави дека е факт победата на ВМРО-ДПМНЕ на овие избори, со таа разлика дека ВМРО-ДПМНЕ добило релативно мнозинство, а не апсолутно. За причините поради кои двете победнички партии од двата етнички блока не формираа партија согласно Мајскиот договор, Савевски одлучи да не коментира велејќи дека тоа е работа на ДУИ.

https://www.youtube.com/watch?v=JS57EiqqYHw&feature=youtu.be

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

И втората руска вакцина работи како швајцарски саат: Можно е да биде развиен доживотен имунитет против kopoна вирусот

Ринат Максјутов, генерален директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија Вектор, кој ја разви втората вакцина против коронавирус...

Протече гола фотографија од Милица Тодоровиќ – Другарка и тајно ја фотографирала (ФОТО)

Српската пејачка Милица Тодоровиќ ги воодушеви своите фанови со фотографија направена на базен на која носи само минијатурни розеви гаќички. Пејачката ужива во базенот легната...

Силен земјотрес jа стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, 50 минути по...

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да...

Со бројот на заразени расте и одговорноста што министерот мора да ја преземе

Министерувањето на Филипче бележи уште еден смртен случај на здравствен работник, 117 починати и 3,166 новозаболени само за неполн месец, 722 починати и 2245...

More Articles Like This