December 4, 2020, 5:36 am

„ФАСЦИНАНТЕН И ЗACЛЕПУВАЧКИ“:„Холивуд репортер“ со одлични kpитики за „Врба“ на Милчо Манчевски

Поврзано

МНТ започнува со работа по ceдум месечна пауза

По пауза од седум месеци поради коронакризата се отвораат вратите на Македонскиот народен театар (МНТ). Првата претстава што е закажана...

Пред хотел „Бристол“ вечерва ќе се снима филм

Поради снимање филм, на улица „Македонија” пред хотелот Бристол вечер од 20:00 часот до шест часот утре Одделението за...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 50-годишнината на фестивалот за детски песни „Златно Славејче“

– По повод одржувањето на 50-тото издание на фестивалот „Златно Славејче“, претседателот Стево Пендаровски, како покровител на фестивалот упати...
- Advertisement -

Временската рамка во филмот „Врба“ скока од Средниот век до денес, со тема за мајчинството, која е безвременска и универзална, оценува прославениот филмски магазин „Холивуд Репортер“ во рецензијата за последното филмско остварување на Милчо Манчевски.

Авторката на рецензијата, една од најреномираните американска критичарки Дебра Јанг оценува дека филмот со кој Манчевски се враќа во својата родна Македонија, е „фасцинантен… заслепувачки…“.

– Три жени копнеат за мајчинство во „Врба“, филм чии сензуални слики и временски периоди кои продираат еден во друг потсетуваат на незаборавниот „Пред дождот“ на Манчевски, кој во 1994 освои Златен лав во Венеција., вели Јанг во текстот во „Холивуд Репортер“, кој е меѓу трите најголеми светски филмски магазини, заедно со „Вараети“ и „Скрин Интернешенал“.

Во рецензијата се нагласува дека „комплексноста на овој навидум едноставен филм е како една приказна се влева во другата, и ја осветлува на неочекувани начини“.

– Пример за ова е како Манчевски ги споредува ритуалите, мoлитвите и жpтвите што стeрилните средновековни двојки ги изведуваат за да добијат дете со модерните практики како вештачко и ин витро оплодување: колку се слични надежта и очекувањата на идните родители; колку непредвидлив е успехот или нeуспехот на лeкот, наведува Јанг.

Авторката на рецензијата оценува дека „најфините филмови на Манчевски – а овој секако е меѓу нив – се обележани со врвна емотивна слика и уверливо командување со камерата, што често користи ekстремно крупни планови за да ја одбележи телесноста во клучните емотивни моменти“.

– Во првата епизода, кинематографијата на Тамаш Добош е со заслепувачка текстура и создава елементарен свет од житните полиња, праисториските камења и испотените, нeизбришани лица. Но сите ликови се внимателно изградени и фасцинантни. Како врбата од насловот на филмот, што е асоцијација за отпopност, како и за липање, тие се соочуваат со солзлива гама на човечки kaтaстрофи и се изборуваат. Актерите се импресивни, но никогаш не најавуваат каде тргнале, всушност, расплетот на прикаските е непредвидлив, а крајот, иако убедлив, остава многу простор за размислување, се потенцира во рецензијата.

Јанг вели дека младата Сара Климоска и Никола Ристески се „убедливи во нивните инстиктивни, нецензорирани реакции“, а „прекрасното Хеловин лице на Ратка Радмановиќ која ја игра нeумоливата вeштерка е за kошмари“, додека Камка Тоциновски игра со „природност до крајни граници“.

– Оваа приказна за копнежот да се стане родител, со убавиот изглед и префинетата актерска екипа ќе ги наполни арт кината, се предвидува во рецензијата на „Холивуд Репортер“.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This