ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Поврзано

Детската клиникa постави монтажна општа амбуланта за зaштитa од ширење на кopoнавирусот

Министерството за здравство денеска соопшти дека е поставена монтажна општа амбуланта во состав на Универзитетската клиника за детски болести,...

Димовски: Треба рачно пребројување на гласовите, се различно од тоа ќе значи уште поголема криза

Треба да се спроведе рачно пребројување на гласовите, со увид од страна на сите заинтересирани партии, медиуми, организации, напиша...

Нова Тиранска платформа, Ахмети најави дека ќе ги собира лидерите на сите партии на албанците

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по вчерашните избори. Текстуалната порака...
- Advertisement -

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна дека до сега во Велес има вкупно заболени 137 лица, од кои 10 се починати.

– Денес ќе биде објавено дека има 4 нови позитивни велешани. Двајца од нив се членови на исто семејство, еден е припадник на граничната полиција, од оној случај во Гевгелија со странскиот државјанин, и еден е од градската болница во Скопје и кластерот е од таму, истакна Коцевски.

Пред малку на Фејсбук со конкретни бројки излезе и министерот за здравство Венко Филипче.

-Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 67
– Куманово 19
– Штип 16
– Прилеп 4
– Тетово 9
– Велес 2
– Гостивар 1
– Неготино 1
– Струмица 1

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19.- Скопје 67- Куманово…

Julkaissut Венко Филипче Torstaina 4. kesäkuuta 2020

Ако се споредат информациите кои ги сподели Филипче и Коцевски ќе се види неконзистентноста односно различните информации кои ги лиферуваат претставниците на власта. Министерот за здравство вели дека во Велес има 2 нови случаи на Ковид 19 додека во истиот ден градоначалникот на Велес вели дека во градот има 4 нови случаи. Логично се поставува прашањето дали власта ги лажира податоците и манипулира со бројките на новозаразени.

Да се потсетиме дека само пред два дена за прв министерството за здравство два пати во денот сподели бројки на новозаразени. Утрината од МЗ соопштија дека има 67 новозаразени, додека вечерта објавија дека бројката е 76 новозарзени. Опозицијата тогаш обвини дека власта си поигрува со човечки животи кои не се само бројки, а обвини и дека бројките се лажираат податоци за „новата нормалност“.

Latest News

Детската клиникa постави монтажна општа амбуланта за зaштитa од ширење на кopoнавирусот

Министерството за здравство денеска соопшти дека е поставена монтажна општа амбуланта во состав на Универзитетската клиника за детски болести,...

Родители внимавајте: Дете доживеа мозочен удap бидејќи еден месец без пауза играл видео игри

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по...

Димовски: Треба рачно пребројување на гласовите, се различно од тоа ќе значи уште поголема криза

Треба да се спроведе рачно пребројување на гласовите, со увид од страна на сите заинтересирани партии, медиуми, организации, напиша на фејсбук пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ...

Нaпaднат полицаец на избирачко место во струшко

На 15.07.2020 околу 11:00 часот во дворот на училиштето „Зини Хани“, во струшкото село Велешта, В.Ќ.(31) и А.Ќ.(28), двајцата од истото село, го нарушиле...

Нова Тиранска платформа, Ахмети најави дека ќе ги собира лидерите на сите партии на албанците

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по вчерашните избори. Текстуалната порака до јавноста е придружена со...

More Articles Like This