August 13, 2020, 5:51 pm

Фаучи: Се coмнeвaм и во руската и во кинеската вaкцинa

Поврзано

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период...

Во Србија yaпсeн амбасадорот на Азербејџан, се товари за злoyпотреба на пари и други злocтopства

Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, е yaпсен под coмнение дека пронeверил голема сума...
- Advertisement -

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, главен советник во Белата куќа за епидемијата на коронавирус, изрази сомнеж во безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина.

„Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат своите вакцини пред да им ги дадат на некого“, рече Фаучи во говорот пред Конгресот.

„Да се ​​каже дека постои вакцина подготвена за дистрибуција пред да се тестира за мене е нешто проблематично, да не кажам нешто повеќе“, рече Фаучи, директор на Американскиот институт за заразни болести. Тој додаде дека Соединетите држави не треба да зависат од другите земји за вакцината.

Русија оваа недела објави дека се надева дека ќе го започне индустриското производство на две вакцини против коронавирусот, кои беа осмислени од научници од државните центри, од септември и октомври. Сепак, Русија не објави научни податоци што ја потврдуваат безбедноста и ефективноста на овие вакцини.

Неколку проекти покажаа охрабрувачки резултати, вклучително и оној во Кина, за што заеднички работи Институтот за воени истражувања и фармацевтската група CanSino Biologics.

Кинеската војска ја одобри употребата на вакцината во своите редови кон крајот на јуни, иако конечните фази на тестирање на вакцините сè уште не се започнати.

Во западните земји, три вакцини се развиваат и се во првата фаза на клиничко испитување врз луѓе.

Latest News

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично...

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен простор неделава со авионите „СН-235“....

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за Ковид-19, со што...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период од две години. Ова го...

More Articles Like This