ФАШИЗМОТ СО ДОКАЗИ: Од генерал на Хитлер до шеф на воениот комитет на НАТО

Поврзано

ФЛОЈД НЕ УМРЕЛ ОД ГУШЕЊЕ?!: Аутопсијата на афроамериканецот покажува две различни причини за смрта

Д-р Алисија Вилсон, член на независниот тим на патолози кои ја извршиле обдукцијата по барање на семејството на убиениот...

ХOPOP: Пронајдени 6 бeзживoтни тeлa во Сан Антонио, четири од нив се деца

Полицијата во Сан Антонио пронашла џип во приватна гаража со шест безживотни тела, членови на семејство. Четири од телата се...

„ВAКЦИНA АЛИЈАНСА“: Светските лидери ветија 8,8 милијарди долари за вaкциниpaњe во наjcирoмaшнитe земји

Лидерите на најразвиените земји и светски познатите донатори, како „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, ветија дека ќе обезбедат 8,8...

Адолф Хејзингер е роден во Холцмиднен на 4 август 1897 година, а починал на 30 ноември 1982 година. Тој во својата кариера бил дел од Првата светска војна како офицер на Прусија за што има добиено и одличја, а во Втората Светска војна бил генерал на Хитлер.

Од започнувањето на Втората светска војна, Хејзингер бил дел од фашистичкото движење и генерал во војската на Хилтер. Адолф Хејзингер бил генерал на Шазентрупе, тајна војска во рамките на СС кои биле познати по својата бруталност.

Тој бил промовиран и во Генерал Мајор, и Шеф на војската во Јуни 1944 година. Кратко по завршувањето на војната, тој бил именуван за Министер за одбрана на Западна Германија, во април 1961 година тој е назначен за Шеф на вооружените сили на НАТО.

Така од нацистички генерал, фашистички фанатик преку политичка кариера, до највисоката позиција во воената организација која прокламира дека се бори против фашизмот?! Треба ли уште докази за тоа каква организација е НАТО?

Актуелно

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

Повеќе вести