Фајненс Тинк: Капиталните инвестиции на удар на ребалансот

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Ребалансот на буџетот е донесен со задоцнување, а непродуктивните трошоци не се доволно скратени – реагираат од Институтот за економски истражувања Фајненс Тинк. Парите потребни за справување со Ковид-19 ни оддалеку не можат да се покријат со скратените расходи. Од намалените расходи се компензирале само 68% од парите неопходни за покривање на загубите од Ковид-19. Од Фајненс Тинк дури потенцираат дека очигледниот напор да не се скратат одредени тековни трошоци, може да се толкува како предизборен потег. Доказ за тоа биле скратените стоки и услуги за 8,7%, а трошоците за плати и надоместоци за само 1.4%. За сметка на тоа, дури 65% од вкупно намалените трошоци отпаѓаат на капиталните расходи, па затоа Фајненс Тинк смета дека капиталните инвестиции се најдоа на удар на овој ребаланс и покрај тоа што бизнисот бараше строго 100%-тна реализација и дури зголемување на клучните инфраструктурни проекти.

„За споредба, кратењето кај капиталните расходи е скоро двојно поголемо, 18% во споредба со иницијалниот план или 1.8% од буџетот за 2020 година. Последново не кореспондира со најавите за интензивирање на извршувањето на капиталните расходи, па дури и почнување планирани проекти за 2021 и 2022 во тековнава година. Кратењето на непродуктивните трошоци треба да биде радикално и одлучно, не само за да осигури фискален простор за финансирање на мерките сврзани со Ковид-19, туку и да испрати јасен сигнал дека државата води посветена и конзистентна фискална политика во услови на криза“

Наместо „еднократни дарови“ третиот сет мерки требаше да содржи покрупни, системски промени. Од пакетот мерки се гледа дека Владата не ги почитува работниците и ги става во втор план – реагираат синдикатите. Тие се особено незадоволни затоа што Владата не го прифатила нивниот предлог законски да им се овозможи сите работници кои на било кој начин останале без работа да добиваат надомест од АВРМ согласно работниот стаж. Наместо тоа, надлежните се одлучија за мерка за паричен надомест од само 2 месеци. Пакетот мерки не бил усогласен со нивните предлози. Тие сметаат дека мерките што ќе се реализираат преку платежни картички можат да предизвикаат малверзации при набавката и изработката на картичките. Бараат бескаматни кредити и за граѓаните, не само за фирмите, а реагираат дека „Викендот без ДДВ“ ќе создаде метеж во продавниците.

Третиот пакет мерки тежи 355 милиони евра. Тој вклучува делење ваучери за туристички патувања, платежни картички за пазарење, „Викенд без ДДВ“,награди во висина од 20% од основната плата им следува на здравствените работници, а компаниите ќе добијат помош од 200 милиони евра.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести