ФЕТАИ ПОЈАСНУВА: Зошто Заев толку брза да одржи парламентарни избори

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е на врвот по бројот на смртни случаи во регионот, одговорноста има име, Венко Филипче

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по...

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

Претставникот на Алијанса за Албанците, Арбен Фетаи во дебатниот магазин „EU Click“ на TV21 истакна дека смета оти претседателот на СДСМ, Зоран Заев има неколку причини зошто сака избори сега.

„Прва е дека во моментот власта СДСМ-ДУИ има во оваа вонредна состојба во која раководат со уредби вон контролата на Парламентот кој не функционира, вон контролата на медиумите, имајќи ги предвид ограничувањата во последните месеци, во финансирањето.

Второ – мислам дека е поврзано со економските последици од Ковид, кои се очекува во многу земји да бидат еkстремно големи. Можеби го видовте извештајот на Меѓународниот монетарен фонд, во кој пишува дека светот, особено Европа ќе има економски пад од 7,5% следната година. Европската комисија, Европската централна банка, предвидува пад од 15% за следната година. Мислам дека Зоран Заев и партиите околу него сакаат брзи избори пред граѓаните да се рaзочараат од економскиот пакет на Владата, пакет кој не е за опоравување на економијата, туку, барем според досегашните проценки и настаните на терен, гледаме дека станува збор за „изборен пакет““, додава Фетаи.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести