Фејсбук го најави својот прв паметен часовник

Поврзано

Гугл со нова практична алатка за своите корисници

Минатата недела Гуле ја претстави првата „прва“ верзија на оперативниот систем Андроид 12, наменета за програмерите, чија прва бета...

(Фото) Coнoт нa ceкoj хaкep: Лaптoп co ceдyм мoнитopи кoи тeжи нeвepojaтни 12 килoгpaми

Овој необичен лаптоп е тежок 12 килограми и има дури 7 монитори. Компанија под името Expanscape го претстави својот „чудовиштен“...

Јутуб држи чекор со конкуренцијата, воведува нова функција

Иако сè уште е една од најпопуларните видео платформи, YouTube сепак мора постојано да воведува нови функции, за да...
- Advertisement -

Компанијата Фејсбук вложува во развој на паметни уреди, а првиот геџет, конкретно паметен часовник, се очекува да пристигне на пазарот во текот на 2022-ра година.

Уредот ќе работи на оперативниот систем Android, но наводно социјалната мрежа работи и на сопствен оперативен систем кој ќе го користи во иднина.

Паметниот часовник ќе има опција на приказ на нотификации и пораки, следење на работата на срцето и различни можности поврзани со фитнес. Кога ќе пристигне на пазарот, ќе им се приклучи на Oculus VR и Portal уредите на Фејсбук и ќе стане дел од растечкиот хардвер на екосистемот на оваа социјална мрежа.

Фејсбук исто така работи на развој на паметни очила во соработка со “Ray Ban”, а овој уред се очекува да пристигне веќе оваа година.

Плановите на Фејсбук не се тајна затоа што околу 6 илјади вработени во компанијата веќе работат на различни проекти поврзани со виртуелна и проширена реалност.

Latest News

Цуцуловски: Наместо да мaнипулираат со бројки, Филипче и Заев да набават вакцини за секој еден граѓанин

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски, кој...

More Articles Like This