August 8, 2020, 12:29 pm

Фејсбук на 18 јуни ќе претстави сопствена криптовалута

Поврзано

Кapaкамишева: CДC и ce e мoжнo

Ако конститутивната седница на Собранието е завршена, како што велат од СДС, тогаш како Собранието се конституираше без избран...

Стоилковски до Коневски: Полeka комшија треба да ја докажеш kлeвeтaтa

Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски вели дека поранешниот градоначалник на скопската општина Аеродром Ивица Коневски треба да ја...
- Advertisement -

Познато е дека Фејсбук веќе некое време прави тестови со сопствена криптовалут. Желбата на компанијата да влезе во овој релативно нов сегмент од пазарот е доста интересна. Проектот е веќе во завршна фаза, бидејќи официјалното претставување на криптовалутата ќе биде на 18 јуни.

Името на валутата ќе биде Libra, а Фејсбук се надева дека ќе привлече голем интерес кај инвеститорите и ќе успее да ја поврзе криптовалутата со неколку реални валути.

Ова ќе обезбеди да нема драстични промени во вредноста на криптовалутата, како на пример што се случува со биткоинот. Претставувањето на Libra може да започне и нова ера во онлајн шопингот и вршењето на мобилните плаќања на социјалната мрежа.

Отстранувањето на надоместоците при вршењето на трансакции со кредитни картички исто така ќе биде во корист на употребата на криптотовалута. Фејсбук соопшти дека за нивните планови веќе преговара со голем број водечки брендови.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This