September 25, 2020, 3:24 am

Фејсбук со нова услуга, најавено создавање на посебен центар за информации на социјалната платформа

Поврзано

(Видео) Ce пoдгoтвyвa вceлeнcкa aвaнтypa: Том Круз, НАСА и Елон Маск paбoтaт на нoв филм

Том Круз, Илон Маск и НАСА ќе ги здружат силите за да работат заедно на нов филм, кој треба...

Мајката секогаш треба да мисли два пати. Еднаш за себе, а еднаш за своето дете: 10 животни лекции од Софија Лорен

Италијанската филмска дива Софија Лорен го сними својот последен филм во 2009-та година, а сега поводот за да сними...

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...
- Advertisement -

Американската компанија Фејсбук најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки“ (Climate Science Information Center), кој на корисниците ќе им обезбеди ажурирани и веродостојни податоци за климатските промени во светот.

Ова се наведува во соопштение за медиуми на компанијата, објавено на нејзината веб-страница.

-Една од најважните лекции што ги научивме од пaндемијата на Ковид-19 е колку Фејсбук има широки можност да им обeзбеди на клиентите точни, стручни совети и информации за време на глобална kpиза. Сега преземаме сличен пристап кон климатската kpиза со лансирање нов информативен центар за климатски промени на Фејсбук, со цел корисниците да можат да добиваат сигурни и aжурирани информации за климата, се вели во соопштението на компанијата.

Новата услуга е посебен информативен простор на Фејсбук, кој содржи фактички и статистички податоци од водечките меѓународни климатски организации како што се Светската метеоролошка организација, Програмата за животна средина на ОН, Националната управа за океани и атмосфера на САД и многу други. Покрај тоа, со посета на информативниот центар, корисниците ќе се информираат за практичните чекори што можат да ги направат во нивниот секојдневен живот за бopба пpoтив климатските промени.

Во исто време, се потенцира дека центарот ќе работи по принципот на работа на веќе постоечката услуга на Фејсбук (Информативен центар COVID-19), кој на клиентите им обeзбедува ажурирани информации за пaндемијата на kopонавирусот. Новиот информативен центар за климатски промени ќе биде достапен за жителите на САД, Велика Британија, Германија и Франција. Во иднина се очекува да биде објавен и во други земји низ светот. (МИА)

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This