September 28, 2020, 3:12 pm

ФИДЕС НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ИСКЛУЧЕНА ОД ЕПП: ЕПП консензуално го прифати предлогот на ФИДЕС за привремена суспензија на членството

Поврзано

Коронавирус – важен научен напредок во Унгарија!

Научниците од Универзитетот во Сегед, Унгарија открија нов инфективен механизам на вирусот COVID-19. Анет Худак, Ласло Шилак и Тамаш...

Јапонската актерка oд хоророт „Ринг“ пронајдена мртва во својот стан

Четириесетгодишната јапонска актерка Јуко Такеучи беше пронајдена мртва во нејзиниот стан во Токио. Полицијата започна истрага, а според извештаите во...

Њујорк ќе ја дочека Новата година виртуелно, вирусот ја откажа прославата на Тајмс Сквер првпат по 114 години

Традиционалната новогодишна ноќ на Тајмс сквер во Њујорк, која вообичаено привлекува илјадници посетители, за првпат по 114 години е...
- Advertisement -

Потпретседателката на унгарската владеачка партија Фидес, Каталин Новак на својот твитер профил соопшти дека Политичкото собрание на Европската народна партија го прифатило предлогот на ФИДЕС за доброволно повлекување на партијата од работата на телата во ЕНП, се до ставот на комитетот за евалуација кој треба да ја мониторира имплементацијата на забелешките кои ЕНП ги има кон унгарската партија.

Со ваквиот компромисен чекор како неуспешен се смета обидот за исклучување на ФИДЕС од ЕНП кои го имаа одредени политичари во заедницата на центар-десни партии.

Претходно, претседателот на ЕНП Жозеп Дол ги соопшти ефектите од консензуално прифатениот предлог на ФИДЕС, што значи дека до оценката од комитетот за евалуација, ФИДЕС нема да учествува во активностите на ЕНП.

Во соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ која е членка на ЕНП и учествува на Политичкото собрание на најголемата партија во Европскиот парламент информираше дека „ЕНП постигна компромис за статусот на ФИДЕС кој беше прифатен со консензус и според кој Комисија на ЕНП предводена од Херман ван Ромпуј треба да ја мониторира имплементацијата на забелешките на ЕНП и да ги утврди фактите“.

ВМРО-ДПМНЕ на Собранието е претставена со највисока делегација предводена од претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, а во нивна придружба е и кандидатот за Претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова.

Latest News

(Фото+18) Полицајка се слиkaла полyголa во униформа

Полицајка се сликала полуголa во униформа и фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе...

Ми фали дебатата за Скопје 2014: Времето кога разговаравме за што се изградило, а не за неостварени ветувања

И додека три години и се смеевме на Владата и на Заев за сите гафови, лапсузи, грешки, пранкери и останати глупости не можам, а...

(Видео) Кога те бива, те бива: Погледнете како забива Дибиров

Ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров очигледно не е само крило од светска класа, туку и добар кошаркар. Русинот ги демонстрираше своите способности и со баскетот,...

Јанакиески: Го праша ли Обвинителството Груевски дали ме сметал за близок соработник?

Сведокот Томислав Лазаров даваше наменски и лажен исказ за да се спаси себеси. Тој е “Нинџа 2”, истакна обвинетиот Миле Јанакиески во завршните зборови...

Марија Митева: Владата на СДСМ направи целосен колапс на образовниот систем, националната платформа не издржа ни 30 минути

Владата на СДСМ на само два дена пред и така одложениот старт на учебната година направи целосен колапс на образовниот систем. Денешното тестирање на...

More Articles Like This