ФИДЕС НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ИСКЛУЧЕНА ОД ЕПП: ЕПП консензуално го прифати предлогот на ФИДЕС за привремена суспензија на членството

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

Потпретседателката на унгарската владеачка партија Фидес, Каталин Новак на својот твитер профил соопшти дека Политичкото собрание на Европската народна партија го прифатило предлогот на ФИДЕС за доброволно повлекување на партијата од работата на телата во ЕНП, се до ставот на комитетот за евалуација кој треба да ја мониторира имплементацијата на забелешките кои ЕНП ги има кон унгарската партија.

Со ваквиот компромисен чекор како неуспешен се смета обидот за исклучување на ФИДЕС од ЕНП кои го имаа одредени политичари во заедницата на центар-десни партии.

Претходно, претседателот на ЕНП Жозеп Дол ги соопшти ефектите од консензуално прифатениот предлог на ФИДЕС, што значи дека до оценката од комитетот за евалуација, ФИДЕС нема да учествува во активностите на ЕНП.

Во соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ која е членка на ЕНП и учествува на Политичкото собрание на најголемата партија во Европскиот парламент информираше дека „ЕНП постигна компромис за статусот на ФИДЕС кој беше прифатен со консензус и според кој Комисија на ЕНП предводена од Херман ван Ромпуј треба да ја мониторира имплементацијата на забелешките на ЕНП и да ги утврди фактите“.

ВМРО-ДПМНЕ на Собранието е претставена со највисока делегација предводена од претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, а во нивна придружба е и кандидатот за Претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести