Филипините им нудат медицински лица на Германија и Велика Британија во замена за вакцини

Поврзано

САД доби нова федерална држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата...

Пронајдени фалсифиkyвани вакцини на Фајзер во Мексико и Полска

Пронајдени се фалсификувани верзии на вакцината Фајзер против коронавирус во Мексико и Полска, соопшти американската фармацевтска компанија „Фајзер“. Властите во...

Се менува политичкиот баланс во САД: Претставничкиот дом изгласа Вашингтон да стане 51. држава

Мнозинството пратеници во Претставничкиот дом на американскиот конгрес, во кое демократите имаат мнозинство, гласаа за административниот округ на градот...
- Advertisement -

Филипините ќе дозволат илјадници здравствени работници од таа земја да бидат вработени во Велика Британија и Германија, доколку тие две земји се согласат да донираат вакцини против вирусот корона на Филипините, изјави денеска директорот на Канцеларијата за меѓународни работи при Министерството за Труд, Алис Висперас.

Филипините ќе дозволат илјадници здравствени работници од таа земја да бидат вработени во Велика Британија и Германија, доколку тие две земји се согласат да донираат вакцини против вирусот корона на Филипините, изјави денеска директорот на Канцеларијата за меѓународни работи при Министерството за Труд, Алис Висперас.

Министерството за здравство на Велика Британија објави дека не е заинтересирано за ваков договор и дека приоритет е употребата на вакцини во земјата, но соопшти дека во иднина ќе го дели вишокот на вакцини на меѓународно ниво.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This