Филипински претседател: Ако Америка сака да остане со нас, ќе мора да плати

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте рече дека Америка мора да плати ако сака да ги задржи своите војници што се наоѓаат во таа азиска земја две децении.

Дутерте ова го рече обраќајќи им се на филипинските војници.

„Би сакал да истакнам дека ако е американски агент тука, отсега ќе мора да плати. „Да, ние ја делиме одговорноста, но тоа споделување на одговорност не доаѓа бесплатно, на крајот на краиштата, кога ќе започне војната, сите ние плаќаме“, рече филипинскиот претседател.
Според Ројтерс, тој алудирал на фактот дека Вашингтон и Пекинг ги интензивираат воените активности во Јужното кинеско море .

Американската амбасада во Манила сè уште не ги коментирала неговите изјави.

Претседателот на Филипини, како што е забележано, отворено се спротивставува на долгорочниот сојуз со САД и еднострано го раскина воениот договор со Соединетите држави пред една година откако Вашингтон одби да му издаде виза.

Во 2020 година Дутерте ја прекина билатералната соработка за размена на војници со САД, јави Танјуг.