Филипче: Државниот карантин ќе се укине кога ќе се отворат границите

Поврзано

Влез во земјава за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора само со ПCP тест

Комисијата за заразни болести одлучи да ѝ предложи на Владата од утре за сите граѓани од Србија, Косово, Босна...

Комисијата за 3apa3ни бoлecти донесе нова одлука, еве што ќе и предложи на Владата

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при...

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче.

Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

-Најпрво ќе ги договориме овие работи во однос на нашата билатерална соработка со Грција, па потоа и со другите соседни земји, рече Филипче во интервју за Сител, по враќањето од Атина.

Исто така кажа дека засега не се планира промена на времетраењето на полицискиот час, а евентуални одлуки би се носеле во текот на следната недела.

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести